پنجمین کنگره بین‌المللی سلامت کشور‌های اسلامی به مدت سه روز در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما با هدف معرفی ظرفیت‌های سلامت و گردشگری سلامت کشور‌های اسلامی برپا شده است. این کنگره با کسب تجارب حاصله در سال‌های گذشته و تعاملات اجرایی موثر با بخش‌های خصوصی و تشکل‌های فعال حوزه گردشگری سلامت سایر کشور‌ها علاوه بر توسعه شبکه ارتباطی فعالان سلامت جهان اسلام به صورت ویژه مورد بهره‌برداری بخش‌های خصوصی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در آیین افتتاحیه این رویداد گفت: جایگاه ایران در بحث گردشگری سلامت چهل و ششم است. پنج کشور اول در این حوزه بر اساس آخرین رتبه‌بندی‌های انجام شده شامل کانادا، سنگاپور، ژاپن، اسپانیا و انگلیس است که در میان آنها هیچ کشور اسلامی وجود ندارد. البته گردشگری مرزها را درمی‌نوردد.

وی افزود: در دنیا مقوله خدمات بهداشتی به دنبال کیفیت، قیمت مقرون به صرفه و در دسترس بودن هستند و کشورهایی که بتوانند این سه اصل را برآورده کنند تبدیل به مقصدهای گردشگری سلامت می‌شوند.

نجفی ادامه داد: به عنوان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معتقدم حمایت از استارتاپ‌ها و استفاده از زیرساخت‌های موجود در نظام سلامت برای توسعه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها که به این حیطه وارد می‌شوند باید مورد حمایت قرار گیرند. شروع حمایت‌ها هم می‌تواند از وزارت بهداشت باشد که حجم بزرگی از دیتاها و داده‌های حوزه سلامت کشور را در اختیار استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان قرار دهد و این می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

وی با بیان اینکه باید از این گروه‌ها حمایت شود تا برای کشور درآمدزایی داشته باشند، گفت: یکی از حوزه‌های حمایتی علاوه بر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دیگر گرنتینگ بادی‌هایی است که در کشور فعال هستند مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که باید همه در کنار هم جمع شوند و در یک راستا حرکت کنند.

نجفی حمایت از کسب و کارهای فعال در عرصه گردشگری سلامت را بهترین راهکار برای گفتگوی بین فرهنگ‌ها دانست و گفت: امروزه که دنیا را انحصارطلبی‌ها و جنگ‌طلبی‌ها فراگرفته است چه بهتر که با استفاده از گردشگری فرهنگ غالب دنیا را به سمت صلح و دوستی تبدیل هدایت کنیم.


برای سفارش و تهیه محصولات ما اینجا کلیک نمایید