کاهش وزن و نکات طلایی آن

برای لاغری و کاهش وزن مناسب نکاتی وجود دارد که باعث می شود این اتفاق سریع و اصولی انجام پذیرد. ما لیستی از نکات ساده برای کاهش وزن موثر گرد آوری کردیم تا در این امر به شما کمک کند. با ما همراه باشید…

1. وعده های غذایی را تقسیم کنید

وعده های غذایی کوچک کار سیستم گوارشی را برای پردازش غذا راحت تر می کنند. بنابراین فرایند هضم غذا و سوخت و ساز بدن سریع تر انجام می شود و به مرور زمان کاهش وزن صورت می گیرد.

 

2. پرهیز از نوشیدنی های قندی برای کاهش وزن

مصرف نوشیدنی های قندی چیزی جز کالری خالی ندارند و فقط سبب تقویت کافیئن می شوند. این نوشیدنی ها علاوه بر بی خاصیت بودن، خاصیت غذایی که در کنارش می خورید را نیز از بین می برد و در طولانی مدت به ساختار استخوانی نیز آسیب می رسانند. بهتر است در زمانی که گرسنه هستید مواد غذایی مصرف کنید که با توجه به رفع گرسنگی کالری کم و ارزش غذایی بالایی داشته باشد.

 

3. خوردن شام قبل از ساعت 8

وقتی می خوابید کل بدنتان آرام می شود که این شامل سیستم گوارش نیز می شود. به همین دلیل شما باید دو تا سه ساعت قبل از خوابیدن غذای خود را خورده باشید. برای اینکه نهایت بهره را از غذای خود ببرید به نهایت قدرت سیستم گوارش نیاز دارید.

 

4. بهترین روش لاغری خواب مناسب است !

مطالعات نشان می ‌دهد که خواب ضعیف یکی از مهم‌ ترین عوامل خطر چاقی است، زیرا این مشکل با افزایش ۸۹٪ خطر چاقی در کودکان و ۵۵٪ در بزرگسالان مرتبط است. برای اینکه وزن ایده الی داشته باشید حتما سعی کنید خوابی منظم و کافی داشته باشید.

5. میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

بهترین رژیم غذایی، رژیمی است که درآن بیشتر غذا بخورید نه کمتر. اگر شما میوه و سبزیجات بیشتری بخورید کمتر احساس گرسنگی می کنید زیرا این غذا های مغذی دارای فیبر و آب فراوان هستند که باعث می شوند احساس سیری کنید. خوردن میان وعده تا زمانی خوب است که بتوانید میان وعده مناسبی انتخاب کنید.

6. خوب غذا را بجوید

ممکن است مغز شما مدتی طول بکشد تا ثبت کند که به‌ اندازه کافی غذا خورده ‌اید. برخی از مطالعات نشان می ‌دهند که جویدن آهسته ‌تر می‌ تواند به شما کمک کند کالری کمتری بخورید و تولید هورمون‌ های مرتبط با کاهش وزن را افزایش دهید . خوب جویدن غذا به سیستم گوارش بدن کمک می کند تا راحت تر غذا را پردازش کند. کار کمتر برای سیستم گوارشی یعنی مقدار بیشتری از مواد مغذی جذب بدن می شود.

 

7. نوشیدن یک لیوان آب و لیمو

لیمو ها سرشار از فیبر پکتین هستند که با هوس گرسنگی مبارزه می کند. خوردن یک لیوان آب و لیمو در هنگام صبح در نقابل هوس گرسنگی ، مبارزه می کند و باعث می شود وعده های غذایی کمتری داشته باشید.

 

8. فیبر بیشتری بخورید

غذا هایی که حاوی فیبر محلول در آب هستند می توانند کمک کننده باشند ، زیرا این نوع فیبر می تواند به افزایش احساس سیری کمک کند. فیبر ممکن است خالی شدن معده را به تأخیر اندازد و باعث آزاد شدن هورمون های سیری شود.
درنهایت ، این مسئله باعث می شود بدون اینکه به آن فکر کنیم ، به طور طبیعی کمتر غذا بخوریم. فقط حتماً برای جلوگیری از ناراحتی در شکم مانند نفخ ، گرفتگی و اسهال ، میزان فیبر خود را به تدریج افزایش دهید .

 

9. میل کردن صبحانه در نیم ساعت ابتدای بیدار شدن

از دیگر روش های موثر در کاهش وزن میل کردن صبحانه در نیم ساعت ابتدای بیدار شدن است، سوخت و ساز بدن در نیم ساعت ابتدایی بیدار شدنتان در بالاترین سرعت خود قرار دارد. پس بهترین زمان برای میل کردن صبحانه در همین زمان است.

کاهش وزن سریع – 10 مورد پایانی

10. هرگز جلو تلویزیون غذا نخوردید

هرگز جلو تلویزیون غذا میل نفرمایید. زیرا در هنگام تماشای تلویزیون تمرکزی روی غذا خوردن خود ندارید و مواد غذایی حساب نشده را وارد بدن خود می کنید و این عمل باعث چاق شدن شما می شود.

 

11. کم کم وعده غذایی خود را کمتر کنید

باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگز یک باره مقدار غذای خود را کم نکنید تا دچار نا امیدی شوید بلکه سعی کنید هر بار مقداری از غذای خود را کم کنید تا کم کم آن را بپذیرید.

 

12. زمان مشخص برای غذا خوردن

یکی دیگر از نکته های مهم و موثر در لاغری این است که در ساعات معین غذا بخورید . این کار باعث می شود تا شما در مسیر درست تغذیه قرار بگیرید و متابولیسم بدنتان تنظیم شود و همچنین راحت تر به تناسب اندام خواهید رسید.

 

13. فراموش نکردن صبحانه

صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه است. خوردن صبحانه باعث می شود سیستم سوخت و ساز بدن به جریان بیفتد و همین طور سیستم گوارش را آماده به کار می کند.

14. میان نهار و شام میان وعده بخورید ( برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن )

خوردن یک میان وعده سالم در نیمه بعد از ظهر شما را تا زمان شام پر انرژی نگاه می دارد و مجبور نیستند برای کنترل گرسنگی به دنبال مواد غذایی ناسالم و پر کالری بروید.

 

15. حذف نکردن وعده های غذایی

برای اینکه کاهش وزن موثری داشته باشید، توجه کنید که با حذف کردن وعده غذایی مقدار غذای بیشتری احتیاج پیدا می کنید و بیشتر از قبل غذا می خورید و حتی ممکن است انتخاب های ناسالم هم داشته باشید.

16. در محیط های آرام غذا بخورید

هنگام غذا خوردن تلویزیون ، گوشی تلفن و … کنار بگذارید چون سبب استرس در اتاق غذاخوری می شود. هنگامی که شما در محیط آرام غذا می خورید هم لذت بیشتری می برید و هم کنترلی بر مقدار غذای خود دارید. خوردن غذا در حالی که حواستان پرت است به این معنا است که کالری دریافتی تان از زمانی که روی غذا تمرکز دارید بیشتر است.

 

17. کاهش مصرف برنج سفید برای کاهش وزن موثر

کربوهیدرات تصفیه شده مانند برنج هر سال ۱۰ میلی متر دور شکم را افزایش می دهد و سبب چاقی در قسمت های میانی بدن می شود.

 

18. پروتئین را جایگزین قند کنید

همان طور که می دانید کم کردن قند همیشه به کاهش بهتر وزن کمک می کند. اضافه کردن پروتئین کمک می کند در طول ورزش انرژی داشته باشید تا چربی بیشتری بسوزانید و وزن بیشتری کم کنید.

 

19. خواندن برچسب های روی موادغذایی

این کار سبب می شود درک بیشتری از کالری های هنگام غذا خوردن داشته باشید و به طور ناخودآگاه غذایتان کم می شود.

 

20. ورزش هوازی را انجام دهید

یک راه عالی برای سوزاندن کالری و بهبود سلامت جسمی و روحی انجام ورزش های هوازی است. ورزش های هوازی برای از بین رفتن چربی شکم و چربی ‌های ناسالمی که تمایل به ایجاد در اطراف اندام شما دارند و باعث ایجاد بیماری متابولیک می ‌شود ، مؤثر است .