خواص قلم گاو و گوساله برای کودکان
قلم گاو و گوساله یکی از مغذی ترین مواد غذایی محسوب شده که ارزش غذایی بسیار بالایی به ویژه برای کودکان در حال رشد دارد. عصاره قلم پخته شده گاو و گوساله حاوی مقادیر تقریباً بالای پروتئین و مواد معدنی ضروری برای بدن شامل کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر و… است. علاوه بر آن، حاوی ویتامین های گروه B نیز است. مصرف عصاره تهیه شده با قلم گاو و گوساله برای همه گروه های سنی مفید بوده، لیکن به دلیل چربی بسیار بالای آن زیاده روی در مصرف آن خطرناک است.

با وجود این، بیشترین گروه سنی که از خاصیت این ماده غذایی ارزشمند سود می برند کودکان و نوجوانان در حال رشد هستند. کودکان به دلیل رشد بالای استخوانی نیازمند منبع غنی از کلسیم و ژلاتین هستند و یکی از مهمترین خواص قلم گاو و گوساله تأمین بخش اعظمی از کلسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن است. به طور کلی مصرف عصاره تهیه شده با قلم گاو، به تقویت استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها کمک می کند.

قلم گاو و گوساله به شدت سرد کننده عروق بدن، بالاخص در خانم هاست که گرمی بدنشان از آقایان کمتر است. لذا با وجود خواص درمانی فراوان این ماده غذایی زیاده روی در مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

برخی از مهمترین خواص قلم گاو و گوساله عبارتند از قلم گاو نیز همانند خواص پای مرغ، تقریباً دارای مقادیر بالای کلسیم و کلاژن است که برای سلامتی بدن، کاهش درد مفاصل،تقویت استخوان ها، کاهش التهاب و درد آرتروز مفید است. همچنین در طب سنتی به افرادی که دچار شکستگی استخوان شده اند مصرف قلم گاو یا گوساله توصیه می شود.

یکی دیگر از مهمترین خواص قلم گاو و گوساله افزایش سلامت و رفع مشکلات پوست و مو است. مصرف عصاره قلم در غذاها باعث کاهش چشمگیر روند پیر شدن پوست شده، به دلیل میزان بالای کلاژن، چین و چروک پوست را برطرف می کند و باعث تقویت موها می شود.

اسیدآمینه های مفید موجود در عصاره قلم برای بهبود عملکرد ذهن مؤثر بوده و باعث تقویت حافظه می شود. این ماده غذایی به تولید خون، بهبود کیفیت و جریان خون کمک می کند و در نهایت عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

از خواص قلم گاو و گوساله کمک به سلامت دستگاه گوارش و متعادل کردن شیره های گوارشی است. ژلاتین آزاد شده از کلاژن (نوعی پروتئین با کیفیت) موجود در مغز قلم و استخوان ها به فرآیند هضم پروتئین کمک کرده، مصرف آن به افرادی که دچار حساسیت غذایی هستند توصیه می شود.

مصرف قلم گاو برای کودکان بسیار مفید است باعث استحکام دندان ها می شود و از پوسیدگی زودهنگام دندان ها در سنین کودکی پیشگیری می کند.

آرژنین موجود در عصاره تهیه شده از قلم گوساله، به عملکرد سیستم ایمنی و بهبود زخم ها کمک کرده و سلول های آسیب دیده کبد را ترمیم می کند، به همین دلیل پزشکان مصرف این عصاره را به بیماران خود توصیه می کنند زیرا عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

از خواص قلم گاو و گوساله و فواید مصرف آن برای کودکان و زنان تأمین آهن مورد نیاز بدن و درمان کم خونی است. عصاره قلم، دلیل دارا بودن ترکیبات خونساز به خصوص آهن بسیار مفید است و بهتر است به این منظور از قلم گوسفند و گوساله زیر یکسال استفاده شود تا کمترین میزان چربی و بیشترین مواد مغذی را داشته باشد.

مضرات قلم گاو و گوساله
افراد با چربی خون بالا و اضافه وزن به دلیل میزان بالای چربی موجود در قلم گاو و گوساله ، بایستی از مصرف آن خودداری کنند.
مبتلایان به بیماری های قلبی و عروقی و یا کسانی که دچار کبد چرب هستند، بهتر است در مصرف قلم گاو وگوساله جانب احتیاط را در پیش بگیرند. برای دادن به کودکان زیر 1 سال حتما با نظر پزشک مصرف شود.