در نیمه دوم سال که احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوانزا بیشتر است، باید بیش از پیش مراقب سلامت خودتان باشید. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها بدنتان را در برابر بیماری و ویروس ایمن کنید. تعدادی از این روش‌ها عبارتند از:


۱) دست‌ها را به طور مرتب بشویید

رعایت کامل بهداشت می‌تواند به شما در جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند. این بدان معناست که به طور منظم دوش بگیرید، تا حد امکان از دست زدن به صورت خود اجتناب کنید، همیشه یک ضدعفونی‌کننده همراه خود داشته باشید و مهم‌تر از همه به یاد داشته باشید که دستان خود را به طور مرتب بشویید. با تبدیل این عادات به بخشی از برنامه روزانه خود، شانس خود را برای سالم ماندن و پیشگیری از بیماری افزایش خواهید داد.

۷ نکته ساده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در پاییز و زمستان

۲) سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

مصرف مکمل‌های دارویی و خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی در فصول سرد ایده هوشمندانه‌ای برای پیشگیری از بیماری‌هاست. تقویت‌کننده‌هایی مانند ویتامین C به آماده‌سازی سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری‌ها و حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند.

۷ نکته ساده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در پاییز و زمستان

۳) به اندازه کافی بخوابید

این نصیحتی است که اغلب آن را می‌شنویم اما به ندرت به آن عمل می‌کنیم. مهم است که به یاد داشته باشید خواب کافی، اصل مهمی برای حفظ سلامت کلی است. در فصول سرد، خواب کافی و اطمینان از داشتن انرژی مورد نیاز بدن برای حفظ عملکرد روان، می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند. برای سالم ماندن، سعی کنید خواب را در اولویت قرار دهید و به کیفیت استراحت روزانه خود بیشتر توجه کنید.

۷ نکته ساده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در پاییز و زمستان

۴) آب فراوان بنوشید

خوردن غذاهای مغذی و هیدراته نگه داشتن بدن، در جلوگیری از بروز بیماری نقش بسزایی دارد؛ به همین دلیل است که توجه دقیق به این عادات در زندگی می‌تواند به شما کمک کند سالم بمانید. خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی، مانند سبزیجات و میوه‌ها سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و نوشیدن آب به تأمین اکسیژن برای اندام‌ها جهت عملکرد صحیح کمک می‌کند. نوشیدن آب هم‌چنین سبب دفع سموم از بدن دفع می‌شود.

۷ نکته ساده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در پاییز و زمستان

۵) استرس خود را مدیریت کنید

کنترل استرس و تمرینات خودمراقبتی راهی مناسب برای کمک به حفظ سلامتی است. استرس علاوه بر ایجاد آشفتگی ذهنی، می‌تواند به مرور زمان آسیب‌های شدیدی به بدن وارد کند؛ هنگامی که بدن فرسوده شود، نمی‌تواند در برابر بیماری‌ها مقاومت کند. تجربه نشان می‌دهد بین اضطراب و بیماری ارتباط وجود دارد. هنگامی که دچار اضطراب می‌شویم، سرماخوردگی، آنفلوانزا، تبخال و حساسیت تشدید می‌شود. استرس به خودی خود سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

۷ نکته ساده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در پاییز و زمستان