حالت تهوع به احساس ناآرامی معده و یک ناراحتی عمومی اشاره دارد که اغلب منجر به استفراغ می شود. دارو می تواند به درمان حالت تهوع کمک کند، اما درمان های خانگی مانند زنجبیل ممکن است کمک کننده باشد.

این یک تجربه گسترده و ناخوشایند است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از پرخوری گرفته تا میگرن.

این مقاله نکاتی را ارائه می دهد که ممکن است به کاهش احساس تهوع کمک کند.

چگونه از حالت تهوع خلاص شویم

حالت تهوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و اجتناب از آن به طور کامل دشوار است. با این حال، احساس تهوع را می توان با استفاده از برخی از روش های زیر کاهش داد:

1. داروهای ضد استفراغ

اینها داروهای ضد تهوع هستند که می توانند به کاهش احساس تهوع یا استفراغ کمک کنند. آنها اغلب برای درمان علائم تهوع یا استفراغ ناشی از بیماری حرکت یا عفونت استفاده می شوند.
عوارض جانبی رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:
دهان خشک خستگی سوء هاضمه تغییرات در اشتها بی قراری انواع مختلفی از داروهای ضد استفراغ وجود دارد و هر کدام می توانند عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند.


خوردن و آشامیدن

2. زنجبیل

زنجبیل به طور گسترده ای برای کاهش حالت تهوع استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که زنجبیل در درمان علائم تهوع و استفراغ ناشی از بارداری و شیمی درمانی موثر است. عوارض جانبی نسبتا کمی دارد و می تواند به اندازه داروهای ضد استفراغ موثر باشد. زنجبیل تازه را می توان در آشپزی استفاده کرد یا به تنهایی مصرف کرد. زنجبیل را می توان به عنوان چای نیز مصرف کرد.

3. نعناع فلفلی یک مطالعه اخیر منبع معتبر نشان داده است که نعناع باعث کاهش حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی می شود. می توان آن را در یک کپسول، چای یا روغن مصرف کرد.


4. نوشیدنی های ورزشی بر اساس تحقیقات، مایعات نمکی، مانند آنهایی که در نوشیدنی های ورزشی جایگزین الکترولیت یافت می شوند، ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کنند.


5. پروتئین وعده‌های غذایی که عمدتاً از غذاهای غنی از پروتئین تشکیل شده‌اند، به جای کربوهیدرات‌ها، توسط منبع مورد اعتماد محققان برای کاهش حالت تهوع پیشنهاد شده‌اند.

6. دارچین مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که دارچین می تواند به کاهش حالت تهوع ناشی از درد قاعدگی کمک کند. دارچین معمولا در آشپزی به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.


7. از نوشیدنی های گازدار خودداری کنید نوشیدنی های گازدار مانند کولا می توانند باعث نفخ و بدتر شدن حالت تهوع شوند.

8. هیدراته ماندن اگر حالت تهوع همراه با استفراغ باشد، لازم است با نوشیدن جرعه های کوچک آب به طور منظم هیدراته بمانید. خوردن غذاهای شور یا نوشیدن یک نوشیدنی غیر گازدار و شیرین می تواند برای بازگرداندن قندها و املاح از دست رفته در اثر استفراغ مفید باشد.

9. از غذاهای تند یا غنی خودداری کنید

رعایت یک رژیم غذایی ملایم به کاهش حالت تهوع کمک می کند. هر غذایی با طعم قوی ممکن است معده را بیشتر ناراحت کند.
به عنوان مثال، رژیم BRAT اغلب برای تسکین علائم مسمومیت غذایی یا عفونت استفاده می شود.
این شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست است.

تغییرات فیزیکی

10. پرهیز از خم شدن به جلو و خمیدگی شکم.

برخی از فعالیت های روزمره و وضعیت های بدنی مانند این نیز می تواند حالت تهوع را افزایش دهد. اجتناب از خم شدن به جلو می تواند فشار روی معده را کاهش دهد و علائم را بهبود بخشد.


11. صاف نشستن

صاف نگه داشتن بدن می تواند از هضم غذا پشتیبانی کند و ممکن است به رفع حالت تهوع کمک کند.


12. کمتر حرکت کنید

حرکت بیش از حد می تواند حالت تهوع را بدتر کند، به خصوص اگر ناگهانی یا شدید باشد.

13. کنترل تنفس

منبع معتبر تحقیقات نشان داده است که نفس های عمیق با سرعت آهسته و ثابت می تواند به کاهش احساس تهوع کمک کند. ممکن است به مدیتیشن تمرکز حواس کمک کند، که بر تکنیک های تنفس کنترل شده تمرکز دارد.

14. طب سوزنی مچ دست

یک بررسی خوب طراحی شده از شواهد در سال 2009 نشان داد که طب سوزنی مچ دست می تواند به کاهش حالت تهوع بعد از عمل کمک کند. با این حال، نسخه به‌روزرسانی‌شده‌تر بررسی منبع مورداعتماد نشان می‌دهد که شواهد با کیفیت پایینی هستند، و تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا طب سوزنی مچ دست می‌تواند به طور موثری حالت تهوع را کاهش دهد، مورد نیاز است.
15. استفراغ

استفراغ می تواند در برخی موارد به کاهش حالت تهوع کمک کند، مانند زمانی که حالت تهوع ناشی از مسمومیت غذایی یا الکل است. با این حال، این معمولاً تنها تسکین کوتاه مدتی را ارائه می دهد و همچنین می تواند حالت تهوع را بدتر کند.

محیط اطراف

16. رایحه درمانی

بسیاری از مردم بر این باورند که رایحه درمانی می تواند به درمان حالت تهوع کمک کند و انواع روغن های مختلف از جمله لیمو، اسطوخودوس، بابونه و میخک را توصیه می کنند. برخی از مطالعات منبع معتبر دریافته اند که رایحه درمانی نعناع فلفلی، به ویژه، می تواند به تسکین حالت تهوع کمک کند.
با این حال، یک بررسی خوب طراحی شده در سال 2012 نشان داد که رایحه درمانی مبتنی بر ایزوپروپیل الکل در کاهش حالت تهوع موثر است، اما هیچ مدرکی برای روغن نعناع یافت نشد. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که رایحه درمانی مفید است اما کمتر از داروهای ضد استفراغ موثر است.


17. هوای تازه

باز کردن پنجره یا بیرون رفتن می تواند به کاهش احساس تهوع کمک کند.