اگر از آلرژی پاییزی رنج می برید، تنها نیستید. فصل پاییز می تواند چالش هایی را برای کسانی که به گرده کپک و ابروسیا حساسیت دارند ایجاد کند. گیاهان گرده و کپک را در هوا آزاد می کنند که می تواند زیر برگ های افتاده پنهان شود. وقتی نوبت به چنگ زدن برگ ها در حیاط خانه شما می رسد، آن مواد حساسیت زا می توانند بیرون بیایند و علائم شما را تشدید کنند.
اگر گرفتگی بینی، خارش چشم‌ها و خارش گلو دارید، می‌تواند انجام کارهای روزمره را دشوار کند. با این حال، شما می توانید چندین کار را برای مدیریت آلرژی خود و داشتن یک زندگی عادی انجام دهید.


پلک های خود را بشویید

در طول پاییز، گرده ها می توانند به راحتی با چشمان شما تماس پیدا کنند و باعث تورم و خارش آن ها شوند. همانطور که می توانید تصور کنید، این احساس راحتی نیست. تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که چشمان خود را بخراشید، اما این در نهایت می تواند منجر به تحریک و عفونت بیشتر شود.
گزینه بهتر این است که چند بار در روز پلک های خود را به آرامی با آب بشویید. این به تجزیه گرده های چشم شما کمک می کند.

از یک رطوبت گیر استفاده کنید

کپک ها و سایر مواد حساسیت زا در یک محیط مرطوب رشد می کنند، بنابراین مهم است که خانه خود را خشک نگه دارید. یک راه موثر برای انجام این کار خرید یک رطوبت گیر است. این دستگاه هوای خانه شما را خشک می کند و آن را به محیطی کمتر برای آلرژی زا تبدیل می کند. هنگام خرید رطوبت‌گیر، اندازه و رطوبت اتاقی که می‌خواهید از آن استفاده کنید را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال، اگر فقط می خواهید رطوبت یک اتاق خواب کوچک مرطوب را کاهش دهید، ممکن است بخواهید یک رطوبت گیر با ظرفیت کم بخرید.

پنجره های خود را باز نگذارید

در اوایل پاییز، معمولاً هوا هنوز آنقدر گرم است که در طول روز پنجره های خود را باز کنید. با این حال، اگر از آلرژی رنج می برید، باید از انجام این کار خودداری کنید. گرده گل و سایر مواد آلرژی زا در فضای باز می توانند به راحتی از طریق پنجره ها وارد خانه شوند و علائم شما را تشدید کنند. اگر داخل خانه شما گرفتگی دارد، فقط کولر گازی خود را روشن کنید.


یک دوش آب گرم بگیرید

پس از اینکه از بیرون به خانه خود آمدید، بهتر است دوش آب گرم بگیرید. انجام این کار گرده و سایر مواد حساسیت زا را از روی پوست شما پاک می کند. اگر دوش آب گرم بگیرید، می توانید مجرای بینی خود را نیز پاک کنید و تنفس را بسیار آسان کنید.
از برخی غذاها خودداری کنید

اگر به گرده آلرژی دارید، انواع خاصی از غذاها وجود دارد که باید از آنها دوری کنید. به عنوان مثال، اگر به گرده چمن حساسیت دارید، انجیر، پرتقال، خربزه یا گوجه فرنگی نخورید. بدن پروتئین های گیاهی موجود در این غذاها را با گرده اشتباه می گیرد و باعث واکنش آلرژیک می شود.

سطوح گرده را بررسی کنید

ایده خوبی است که هر روز صبح سطح گرده را در منطقه خود بررسی کنید. اگر تعداد گرده ها به ویژه زیاد است، باید سعی کنید تا حد امکان از بیرون رفتن در آن روز خودداری کنید. اگر مجبور به بیرون رفتن هستید، باید ماسک بزنید. ممکن است مد روز به نظر نرسد، اما می تواند شما را از بدبختی بعدا نجات دهد.


مصرف داروهای آلرژی کوتاه مدت در شب را فراموش نکنید

اگر از داروهای آلرژی استفاده می کنید که علائم را تنها به مدت شش تا هشت ساعت درمان می کند، باید به یاد داشته باشید که قبل از رفتن به رختخواب آن را مصرف کنید. در غیر این صورت، می توانید صبح ها با آبریزش چشم، آبریزش بینی و سایر علائم ناخوشایند از خواب بیدار شوید.


مقابله با آلرژی پاییزی ممکن است گاهی دردناک باشد، اما لازم نیست که غیر قابل تحمل باشد. اگر این نکات مفید را رعایت کنید، می توانید از علائم خود خلاص شوید و احساس بهتری داشته باشید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد درمان آلرژی پاییزی کسب کنید، می توانید با مراکز آلرژی و آسم تماس بگیرید.