در خصوص اینکه چرا بعد از کاهش وزن مستعد بازگشت وزن هستیم بسیار صحبت کردیم اساسا اگر بخواهیم این روند را دسته بندی کنیم به همان مثلث سلامت که در دوره لاغری آسان‌ توضیح داده شد برمیگردیم، یک وقتایی بعد از کاهش وزن اضلاع این مثلث در کنار هم قرار نمی‌گیرد و بدن در وضعیتی قرار می‌گیرد که ما را از تعادل خارج می‌کند این خارج شدن یعنی بازگشت به وزن قبلی هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره همان وزن قبلی بمانیم و بالاتر و بالاتر نرویم، قبل از اینکه وارد دوره تثبیت‌ شویم لازم هست در مورد نکاتی باهم صحبت کنیم
که چرا بعد از کاهش وزن دوباره وزنمان به حالت قبل برمی‌گردد وقتی این چرایی مشخص شود به سمت پیشگیری از این عوامل می‌رویم و نمی‌گذاریم این عوامل جوانه بزند و سریع این علف هرز را قبل از تبدیل شدن به یک درخت تنومند شود و ما را دچار مشکل کند می چینیم.
مثلث سلامت چیست؟ گفته بودیم برای سلامتی جسم سه تا نکته باید لحاظ شود
ضلع اول که تقريبا همه ما به آن معترف هستیم بحث رژیم غذایی‌ست، رژیم غذایی ناسالم می‌تواند در نوع، مواد، میزان، زمان مصرف، ترتیب خودش را نشان دهد
این موارد باعث اضافه وزن مقطعی برای ما شده است
وقتی خواستیم لاغر بشویم آمدیم یک رژیم گرفتیم و اسم آن را گذاشتیم درست خوری موادی را که برای سلامت ما مضرر هستند حذف کردیم و آز آنطرف یک مقدار حجم مواد غذایی را کمتر می کنیم یعنی انرژی کمتری به بدن برسانیم بدون اینکه بدن دچار مشکل شود، به آن وضعیتی بدهیم و بگوییم برو و از ذخایر چربی های اضافه انرژیت را تامین کنید.
الان که ما در وزن مناسب هستیم اگر رژیم غذایی را رعایت نکنیم دوباره ممکن است به وضعیت قبلی برگردیم.
الان که به وزن نرمال رسیدیم یک نکته مهم فراموش می‌شود و آن هم اینکه در لاغری آسان گفتیم بخور بخور به مقدار و اندازه تعیین شده تا متابولیسم ما از بین نرود ولی گاهی به دلیل بی دقتی و نداشتن رژیم اصولی متابولیسم ما بر اثر کاهش وزن کمتر و کمتر می‌شود و حالا که در تثبیت هستیم متابولیسم نابود شده باشد و ابن را لحاظ نمی‌کنیم و با غذای کمتری مستعد بازگشت می‌شویم یعنی همان غذای کمتر را در فعل و انفعالات بدنمان نمی‌تواند جذب سود و بازگشت وزن خواهیم داشت.
ضلع دوم ورزش است ماها لاغری را به عنوان پروژه می دانیم می گوییم ۶ ماه هر طوری شده مثلا تا عروسی دخترما، تاعید و....به خودمان فشار می آوریم و وزن کم می کنیم توی این مسیر زمانی را هم آزاد میکنیم. با خودم قرار می‌گذارم در طول این ۶ ماه هر طوری شده روزی یک ساعت پياده روي، باشگاه، استخر و.... را حتما داشته باشم.
همه این چیزها در زمان کاهش وزن رایج است ولی وقتی که به وزن ایده آل می رسیم. با بهانه های مختلف از سر خودمان و انجام نمی‌دهیم. یعنی آن فعالیت بدنی که جزو روتین های روزانه شده بود و ثابت های زندگی ما یواش یواش کنار گذاشته و این باعث می‌شود که فعالیت بدنیمان کم و سوخت و ساز پایین می آید در لاغری آسان گفتیم اگر پياده روي نرفتید در ازای هر ده دقیقه ۱ لقمه کم کنید ولی اینجا حواسمان نیست همین کم نکردن لقمه ها باعث برگشت وزن می‌شود. پس حواسمان باشد .
ضلع سوم: بحث سبک زندگی است وقتی داریم وزن کم میکنیم یک انرژی زیادی را صرف تقویت اراده و شور هیجان بابت کاهش وزن داریم و نمی آیم عادت های مثبت جدید ایجاد کنیم ، وقتی که به وزن مناسب می‌رسیم همان عادت های اشتباه قبل را مجدد شروع میکنیم و این یکی از دلایل مهم بازگشت وزن است.
نکات مهم
۱- اگر ما بخواهیم در یک بازه طولانی وزنمان را ثابت نگه داریم اولین کار باید یک رژیم غذایی اصولی و پایدار داشته باشیم که نتیجه آن می‌شود سال ها در این وزن باقی میمانیم
۲- یک جز ثابت بنام ورزش
۳- عادت های غلطی را که باعث اضافه وزنمان می‌شود را بشناسیم آنوقت می‌توانیم براساس آنها جوری سبک زندگیمان را تنظیم کنیم که حتی از چند فرسخی آن عادت های غلط رد نشویم و از آنطرف عادت های خوبی که در ما ایجاد شد تداوم پیدا کند و بشود جمعی از سبک زندگی ما شود.
در دوره تثبیت روشهایی که عادت های مثبت را تبدیل به سبک زندگی می کند و عادت های غلط را در خودش ندارد، بطور خاص عادت هایی را که باعث اضافه وزن می‌شود را خواهیم گفت.
وزن مناسب و وزن ایده آل
برنامه غذایی تثبیت
تدریجی وارد دوران تثبیت بشو
کوهنوردی ورزش لاغری و تثبیت
نمونه ورزش های خانگی بخش اول
نمونه ورزش های خانگی بخش دوم
ورزش خانگی
پیاده روی در تثبیت
مراقب اتفاق های خوب و بد زندگیت باش
وزن کشی در هنگام تثبیت
لیست بدها ( قسمت اول)
لیست بدها ( قسمت دوم)
لیست بدها ( قسمت سوم)
لیست بدها ( قسمت چهارم)
لیست بدها ( قسمت پنجم)
لیست بدها ( قسمت ششم)
لیست بدها ( قسمت هفتم)
لیست خوب ها( قسمت اول)
لیست خوب ها( قسمت دوم)
لیست خوب ها( قسمت سوم)
مهندسی محیط
پيگيري لقمه شماری در تثبیت
انگیزه لاغری رو با خودت نگه دار
سه لقمه برای شیطان
آشپزی سالم
مربی باش
از لغزش ها نترس
برای خودت چالشچ بساز
خوب گوش بده
بترسیم یا بخندیم

برای تهیه DVD دوره تثبیت وزن که شامل 6 ساعت آموزش ویدیویی توسط دکتر حمیدرضا افراشته(رکورددار 66 کیلوکاهش وزن و بیش از یک دهه تثبیت در وزن ایده آل)است اینجا کلیک کنید. 


بخشی از دیگر محصولات و مقالات ما:

کتاب بستنی لاغری

کتاب بستنی لاغری(PDF)

دوره برف تکونی (آمادگی رژیم و کاهش وزن 5 کیلویی)

دوره لاغری آسان (رژیم غذایی ساده و اصولی)

دوره تثبیت وزن

دوره تقویت اراده

پکیج محصولات

تکنیک لقمه شماری (PDF)

دوره برف تکونی (PDF)

پکیج (PDF)