پیری و ژنتیک هر دو می توانند باعث ریزش مو شوند. علت اصلی ریزش مو بر درمان مؤثرتر تأثیر می گذارد. گزینه‌ها شامل مکمل‌ها، پمادهای دارویی و تغییرات سبک زندگی است

ریزش مو برای برخی افراد نگران کننده است. بسته به علت ریزش مو، روش ها و درمان های خاصی ممکن است به تقویت یا رشد مجدد مو کمک کند.

این مقاله حاوی چندین نکته برای جلوگیری از ریزش مو و راه های رشد مجدد مو است.

رژیم

اصلاح رژیم غذایی می تواند بر رشد مو و سلامت مو تأثیر بگذارد. تغییرات رژیم غذایی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خوردن پروتئین اضافی

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که چندین شرکت کننده که ریزش مو را تجربه کرده بودند، پروتئین و اسید آمینه دریافتی کمی داشتند. محققان باید مطالعات بیشتری را انجام دهند تا بررسی کنند که آیا کمبودهای تغذیه ای با ریزش مو ارتباط دارد یا خیر.

پرهیز از رژیم های سخت

رژیم‌های بسیار کم کالری می‌توانند بدن را از مواد مغذی ضروری، از جمله مواد ضروری برای موهای سالم، مانند پروتئین، اسیدهای چرب و روی محروم کنند. رژیم‌های پرتحرک معمولاً منجر به کاهش وزن دائمی نمی‌شوند.

بر اساس بررسی منابع معتبر در سال 2019، ریزش مو در افرادی که توده سلولی بدن خود را در نتیجه کاهش وزن ناشی از یک رژیم غذایی کم کالری از دست می دهند، ممکن است رخ دهد. این می تواند منجر به ریزش موی موقت شود.


مکمل ها و داروها

برخی از مکمل ها و درمان ها ممکن است به جلوگیری یا کاهش ریزش مو کمک کنند.


مصرف مکمل های مولتی ویتامین

مطالعات چندین ساله نشان می دهد که ویتامین ها به جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند.
بررسی سال 2019 در Dermatology and Therapy Trusted Source نقش ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را در جلوگیری از ریزش مو مورد بررسی قرار داد. نقش ویتامین ها و مواد معدنی در ریزش مو همچنان نامشخص است.
با این حال، کمبود ویتامین ممکن است یک عامل خطر برای ریزش مو باشد. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی که ممکن است کمک کنند عبارتند از:
سلنیوم ویتامین B فلز روی ویتامین دی اهن ویتامین A ویتامین سی ویتامین E

هرکسی که قصد مصرف مکمل مولتی ویتامین را دارد باید ابتدا با پزشک مشورت کند. بهترین محصولات حاوی تمام یا بیشتر مقادیر توصیه شده روزانه از هر ویتامین و مواد معدنی در یک دوز هستند.

با این حال، منبع مورد اعتماد سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های غذایی را به همان روشی که داروها انجام می دهند، تنظیم نمی کند. شرکت های شخص ثالث، مانند NSF، USP، ConsumerLab، یا گروه کنترل مواد ممنوعه (BSCG)، می توانند مکمل ها را از نظر کیفیت تجزیه و تحلیل کنند و گواهی تجزیه و تحلیل (COA) ارائه دهند. با این حال، مکمل ها برای فروش به عموم نیازی به بررسی شخص ثالث ندارند. ممکن است فردی بخواهد مکمل های غذایی را انتخاب کند که توسط یک شرکت شخص ثالث بررسی شده است.

مصرف داروی ریزش مو

چندین دارو برای جلوگیری از ریزش مو در دسترس است.
با توجه به بررسی سال 2019 از مطالعات منبع مورد اعتماد، ماینوکسیدیل که به صورت موضعی استفاده می شود، بهترین درمان برای آلوپسی آندروژنتیک در مردان و زنان است. ماینوکسیدیل ماده فعال Rogaine است که بدون نسخه (OTC) در دسترس است.
این بررسی نشان می دهد که پزشکان گاهی اوقات از ماینوکسیدیل برای درمان سایر علل ریزش مو مانند شیمی درمانی استفاده می کنند. نویسندگان این بررسی بیان می کنند که تحقیقات بیشتر در مورد ماینوکسیدیل می تواند مفید باشد.
داروی تجویزی فیناستراید (Propecia) یکی دیگر از داروهای ریزش مو در پوست سر است. می توان آن را به صورت خوراکی یا موضعی مصرف کرد.
یک کارآزمایی بالینی در سال 2021 نشان داد که محلول اسپری فیناستراید موضعی به طور قابل توجهی تعداد موهای 323 مرد مبتلا به طاسی الگو را بهبود بخشید.


نکاتی برای داشتن موهای سالم تر

برخی از روش ها و محصولات ممکن است به موهای سالم تر و جلوگیری از ریزش مو کمک کنند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

ماساژ دادن پوست سر

یک مطالعه کوچک در سال 2016 روی 9 مرد سالم نشان داد که یک ماساژ روزانه 4 دقیقه ای با منبع قابل اعتماد پوست سر باعث تحریک رشد مو می شود.
این یافته ها امیدوارکننده هستند. اما محققان باید نمونه‌های بزرگ‌تری را مطالعه کنند تا تعیین کنند که آیا ماساژ پوست سر برای ریزش مو مفید است یا خیر

سعی در نور درمانی با لیزر سطح پایین

درمان با نور لیزر سطح پایین (LLLT)، همچنین به عنوان درمان با نور قرمز شناخته می شود، درمانی برای مشکلات پوستی است که از نور قرمز با طول موج کم برای تحریک رشد سلولی استفاده می کند.
بر اساس یک کارآزمایی کنترل شده کوچک در سال 2020 در کره، پس از 16 هفته، LLLT به طور قابل توجهی تراکم و ضخامت مو را در 48 فرد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک افزایش داد.
محققان برای تعیین طول موج مناسب و مدت درمان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

استفاده از روغن نارگیل برای موهای آسیب دیده

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که روغن نارگیل ممکن است به جلوگیری از ریزش مو به دلیل آسیب اشعه ماوراء بنفش یا عادات نظافت کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این امر ضروری است.
استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر می تواند مو را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری کند.

استفاده از روغنهای ضروری

استفاده از روغن‌های ضروری خاص روی پوست سر ممکن است رشد مو را تقویت کند.
یک مطالعه کوچک در سال 2021 نشان داد که روغن دانه کدو تنبل به مدت سه ماه به صورت موضعی روی پوست سر استفاده می شود، به طور قابل توجهی رشد مجدد مو را در افراد مبتلا به طاسی زنانه افزایش می دهد.
بر اساس یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال 2015، روغن رزماری روی پوست سر ممکن است به اندازه ماینوکسیدیل موثر باشد.
در مطالعه‌ای در سال 2020 بر روی افراد مبتلا به آلوپسی سیکاتریسیال مرکزی گریز از مرکز (CCCA)، نوعی ریزش موی زخم‌دار که توسط زنان آفریقایی تبار تجربه می‌شود، روغن‌های زیر از جمله روغن‌های ضروری بودند که برای افزایش رشد موها امیدوارکننده بودند:
روغن جوجوبا روغن اسطخدوس روغن نعناع روغن درخت چای محققان هنوز نیاز به انجام مطالعات بزرگتر در مورد اثرات اسانس ها بر رشد مو دارند تا اثربخشی آنها را برای سایر علل ریزش مو تعیین کنند.

استفاده از محصولات حاوی کافئین

بر اساس یک بررسی در سال 2020، کافئین موجود در فرمولاسیون های موضعی مانند شامپو و نرم کننده ممکن است به همان اندازه مونوکسیدیل از ریزش مو جلوگیری کند. کافئین متابولیسم و تکثیر سلول ها را تحریک می کند.

استفاده از آنتی اکسیدان ها روی پوست سر

استفاده از شامپو یا درمان های پوست سر حاوی آنتی اکسیدان ممکن است ریزش مو را کاهش داده و سلامت پوست سر را بهبود بخشد.
بر اساس یک کارآزمایی بالینی در سال 2021، زنانی که از شامپو یا درمان ترک سر حاوی آنتی اکسیدان پیروکتون اولامین برای یک دوره 8 هفته ای استفاده کردند، نسبت به زنانی که از محصولات دارونما استفاده می کردند، رشد موی بیشتری داشتند و شرایط پوست سرشان بهتر شد.