بیشتر مردم می خواهند تناسب اندام داشته باشند و تغذیه ای که دارند را ادامه دهند. به همین دلیل است که می گویند" شما چیزی هستید که می خورید ". اگر سالم بخورید، احتمالا به طور کلی فردی با عادات سالم خواهید بود. امروزه می توانید یاد بگیرید چگونه ماست خوش‌مزه یونانی در خانه درست کنید. ماست یونانی کمک می کند کالری و کربو هیدراتی که مصرف می کنید را کاهش دهید. ماست نیز غذایی است که تقریبا با هر چیزی می تواند سرو شود و می تواند برای صبحانه ، چاشنی یا میان وعده سرو شود.

ماست از لحاظ تاریخی در دنیای آشپزی با دسرها مورد استفاده قرار می گیرد اما می توانید از آن برای هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید - همه چیز به سلیقه بستگی دارد. ماست یکی از سالم ترین غذاها است که در رژیم غذایی متعادل توسط متخصصان تغذیه مورد تایید قرار می گیرد.

طرز تهیه ماست یونانی

طرز تهیه ماست یونانی در منزل

ماست یونانی که طرز تهیه کامل آن را در این بخش خواهیم گفت از طریق تخمیر شیر گاو یا بز درست می شود و باید حاوی 9 درصد چربی شیر یا بالاتر باشد به همین دلیل این ماست خامه ای، غلیظ و از ماست سنتی خوش‌مزه تر است همچنین بهتر از ماست سنتی است ، زیرا فرآیند تخمیر کم‌تر صورت گرفته و پروتئین و مواد معدنی بیشتری دارد. به عبارت دیگر، ماست یونانی سالم تر و غنی تر است.

اگر چه این نوع ماست در انبارها (با قیمت بسیار بالاتر) موجود است، اما کسانی هستند که ترجیح می دهند آن را در خانه درست کنند. خوردن این ماست بسیار ارزان‌تر و لذت بخش تر است.

چگونه در خانه ماست یونانی درست کنیم

ماست یونانی

طرز تهیه ماست یونانی به روش سنتی

فرآیند تخمیر شیر هنگام درست کردن ماست بسیار مهم است. دقت کنید یک ماست ساز یا یک شیشه در دار داشته باشید می توانید آن را در محیطی گرم با دمای ثابت نگه دارید.

مواد لازم برای تهیه ماست یونانی

چهار و نصفی فنجان شیر بز یا شیر گاو (900 میلی لیتر)

نصف فنجان خامه (100 میلی لیتر)

یک چهارم فنجان ماست ساده (50 میلی لیتر)

ماست یونانی خانگی

روش تهیه ماست یونانی خانگی

دستورالعمل استفاده از ماست

اگر ماست ساز در خانه داشته باشید، درست کردن ماست بسیار آسان تر خواهد شد. فقط باید تمام مواد اولیه را اضافه کنید و بگذارید حداقل هشت ساعت تخمیر شود. زمانی که زمان گذشت ، محتویات ماست را درون یک ظرف جداگانه قرار دهید و آن را 4 ساعت داخل یخچال قرار دهید.

دستورالعمل درست کردن ماست یونانی به روش سنتی

درست کردن ماست خانگی به روش سنتی بسیار ساده است، درست مثل روشی که قرن ها درست می کردیم. نیاز به کمی صبر دارد چون تخمیر آن زمان می برد اما قطعا سالم ترین ماست است.

طرز تهیه ماست یونانی

 چگونه ماست یونانی خانگی درست کنیم

1. برای شروع، تمام مواد لازم را داخل قابلمه روی حرارت متوسط اضافه کرده و آن را بجوشانید. دمای ایده آل حدود 185 درجه فارنهایت - 85 درجه سانتیگراد است. اگر دماسنج در آشپزخانه داشته باشید ، ایده خوبی است که از آن استفاده کنید. اگر ندارید ، می توانید با انگشت آن را تست کنید.

2. اجازه دهید شیر بعد از رسیدن به جوش 5 دقیقه بجوشد و آب اضافه آن تخمیر شده تا ماست بهتری داشته باشید ؛ وقتی به جوش آمد، بگذارید 15 دقیقه در دمای محیط باقی مانده و خنک شود. دمای مناسب 43 درجه سانتیگراد است که برای اندازه گیری دمای شیر بهتر است از دماسنج استفاده کنید ولی اگر دماسنج نداشتید، انگشت کوچک دست خود را داخل شیر فرو ببرید و چند ثانیه صبر کنید، در صورتی که دست شما نسوزد دمای شیر مناسب است ؛ دمای شیر باید کمی بیشتر از دمای بدن شما باشد.

3. مایه ماست را داخل کاسه ریخته و خوب هم بزنید تا کاملا صاف و یکدست شود و در روند تخمیر به خوبی عمل کند، حالا ماست زده شده را به شیر اضافه کنید و خیلی آرام هم بزنید تا کاملا با شیر مخلوط شود.

4. سپس مخلوط را داخل ظرفی با یک سرپوش غیرقابل نفوذ هوا بریزید، و در مکانی گرم قرار دهید و اجازه دهید 8 تا 10 ساعت تخمیر کند.

5. وقتی زمان سپری شد، ماست را داخل ظرف جداگانه صاف کنید. برای انجام این کار آن را در یک کیسه پارچه ای نخی ریخته و در گوشه ای آویزان کنید یا کیسه را در یک آبکش قرار داده و آبکش را روی یک پایه یا ظرفی که آبکش روی داخل آن قرار گیرد، اجازه دهید تا آب ماست گرفته شود.

6. پس از 2 ساعت، ماست را از کیسه خارج کرده در یک ظرف لعابی یا چینی بریزید و در یخچال قرار دهید تا خنک شود. در نهایت وقتی درست کردن به اتمام رسید، آن را به شیشه های کوچک‌تر مجزا بریزید.

باقیمانده مایع ماست سرم شیر است:می توانید آن را بنوشید و یا از آن در انواع دیگر دستورها استفاده کنید. حالا شما آماده لذت بردن از ماست یونانی لذیذ در منزل هستید.

 

ماست یونانی خانگی

ماست یونانی خانگی را حتماً امتحان کنید

پیشنهادها :

 • بهترین مکان برای تخمیر ماست گاز است. می توانید آن را در دمای پایین گرم کنید، سپس آن را خاموش کنید و ظرف را با ماست داخل آن قرار دهید.
 • اگر شیشه با درپوش مناسب ندارید، می توانید به سادگی از کاسه استفاده کنید، پارچه روی آن بگذارید و آن را با پوشش پلاستیکی یا کیسه پلاستیکی بپوشانید.
 • اگر می خواهید ماست بافت سفت‌تر داشته باشد، 1 یا 2 قاشق سوپ خوری شیر خشک اضافه کنید. باعث می شود این مخلوط قبل از تخمیر ، غلظت بیشتری داشته باشد.
 • اگر ماست کم کالری ترجیح می دهید می توانید از ترکیبات سبک مانند شیر کم چرب و ماست ساده بدون چربی استفاده کنید.
 • اگر از شیر بز استفاده می کنید، زمان فرآیند تخمیر باید برابر با 20 تا 24 ساعت باشد.

ماست یونانی

چگونه در خانه ماست یونانی درست کنیم

مقایسه ماست یونانی و ماست معمولی

ماست معمولی و یونانی

تفاوت ماست یونانی با ماست معمولی

 • ماست یونانی تقریبا دو برابر ماست معمولی پروتئین دارد و همین علت سبب محبوبیت این ماست بین افرادی که رژیم لاغری دارند شده است.
 • ماست یونانی از ماست معمولی کربوهیدرات کمتری دارد ، بنابراین بهترین ماست برای افراد دیابتی است.
 • ماست معمولی تقریبا سه برابر ماست یونانی کلسیم دارد بنابراین افرادی که نیاز به کلسیم دارند بهتر است ماست معمولی استفاده کنند.
 • ماست معمولی تقریبا دو برابر ماست یونانی سدیم دارد.
 • ماست یونانی در مقایسه با ماست معمولی کالری کمتری را داراست.
 • ماست یونانی غلیظ تر و خامه ای تر از ماست معمولی غلیظ تر و خامه ای تر است و در اثر حرارت دلمه نمی بندد بنابراین می توان از آن در آشپزی استفاده کرد.