در مکتب طب ایرانی، اگر فردی که دارای مزاج سرد و خشک بوده و به‌مرور زمان مزاج مادرزادی‌اش تغییر کند و سرد و تر شود، درمان افزایش وزن او به‌مراتب سخت‌تر از کسی است که دارای مزاج گرم و تر است و اضافه‌وزن پیدا کرده است؛ هر کس از مزاج جبلی‌اش فاصله بگیرد، درمانش سخت‌تر می‌شود.

معمولاً کسانی که به‌دلیل مقاومت در کاهش وزن به اطبا مراجعه می‌کنند، کسانی هستند که از مزاج مادرزادی و جبلی خود فاصله گرفته‌اند؛ اغلب این افراد دچار ضعف قوا هستند.

در مکتب طب ایرانی، فرد باید دارای قوت باشد تا دارو در بدن او اثر بگذارد؛ وقتی بدن دچار ضعف یا کمبود انرژی شود، انتقال دارو از دستگاه گوارش به اندام انتهایی اتفاق نمی‌افتد؛ این مسئله درباره افرادی که لاغر هستند و به‌خوبی وزن نمی‌گیرند نیز وجود دارد؛ وقتی غذای خورده‌شده به‌خوبی جذب بدن نشود و به اندام انتهایی مانند عضلات و استخوانها نرسد و همچنین گوارش ضعیف باشد، چطور انتظار داریم تا بدن وزن بگیرد.

چه‌کسانی امکان لاغری ندارند؟!

در طب ایرانی افرادی که دارای ریزش مو، کم‌خونی، نفخ، علاقه به شیرینی‌جات و نوشیدنیهای خنک، ضعف حافظه، سیاهی رفتن چشم، ضعف در عادت ماهیانه و... هستند، علاوه بر کم‌خونی، امکان لاغری ندارند و همچنین باور غلطی که بین این افراد جا افتاده است که مولتی‌ویتامین‌ها نیز چاق‌کننده هستند در صورتی که این افراد اگر ریزمغزی‌های لازم برای بدنشان تأمین نشود، هیچ کاهش وزنی برایشان اتفاق نخواهد افتاد.

کاهو در بدن خونسازی نمی‌کند و این‌که برای کاهش وزن به همه پیشنهاد دهیم که کاهو و خیار و گوجه مصرف کنند، صحیح نیست چون ضعف را در بدن زیاد می‌کنیم و به سرد شدن مزاج پایه فرد کمک خواهیم کرد؛ از این روشها می‌توان برای افرادی که پایه مزاج گرم دارند استفاده کرد.

انگور و انجیر "اَبرغذا"

یکی از خوراکیهایی که هم در طب رایج و هم در طب سنتی برای کم‌خونی توصیه می‌شود، انگور سیاه است؛ انجیر هم در طبع سرد و خشک بسیار مناسب است و آلو برای مزاج گرم خشک توصیه می‌شود اما انگور به‌دلیل اعتدالی که دارد، برای تمام مزاج‌ها مناسب است و اگر کسی دچار ضعف گوارش باشد، پخته این میوه‌ها مانند شیره انگور را پیشنهاد می‌کنیم؛ شیره انگور قوای سه‌گانه یعنی مغز، قلب و کبد را تقویت می‌کند و ضعف بدن را رفع می‌کند؛ شیره انجیر هم بسیار مقوی است و انگور و انجیر "اَبرغذا" هستند یعنی اغلب مواد مورد نیاز بدن در آن‌ها وجود دارد!

 مصرف سیب به‌صورت آب‌گرفته‌شده یا فالوده سیب برای تقویت قوا بسیار مؤثر است و مصرف 10 عدد بادام پوست‌کنده به‌صورت کوبیده یا آسیاب‌شده با یک فنجان آب و یک قاشق مرباخوری عسل برای تقویت دمای بدن بسیار مفید است؛ روزانه مصرف دو عدد گردو برای تقویت قوای قلبی و سلامت قلب و عروق قلب هم مناسب است؛ یکی از مهمترین خوراکی‌ها برای درمان "ضعف قوا" آب گوشت یا عصاره گوشت است که بسیار مفرّح ذات و مقوی است.