صبحانه تاثیر زیادی بر بدن و عملکرد افراد در ادامه روز دارد. همچنین برای کودکان و نوجوانانی که به مدرسه می روند نیز صبحانه یک وعده ضروری است.

به صورت کلی یک صبحانه خوب می‌تواند انرژی که افراد برای ادامه روز نیاز دارند، تامین کند. کسانی که وعده صبحانه را حذف می‌کنند در طی روز کسل و بی حوصله‌اند. حتی در داستان‌های قدیمی نیز به این موضوع اشاره شده که صبحانه خود را شاهانه بخورید. این سخن، نشانه اهمیت زیاد این وعده غذایی است. احتمالا با این توضیحات متوجه شده اید نخوردن صبحانه عوارض زیادی دارد. عوارض نخوردن صبحانه آنقدر زیاد است که بعد از آگاه شدن از این عوارض قطعا برای همیشه خوردن صبحانه را در برنامه روزانه خود قرار می دهید. اگر می خواهید به خوبی با عوارض نخوردن صبحانه آشنا شوید، با ادامه این مقاله همراه باشید.

عوارض نخوردن صبحانه برای کودکان و بزرگسالان چیست؟

عوارض نخوردن صبحانه تنها مختص کودکان یا نوجوانان نیست. بزرگسالان نیز با نخوردن صبحانه دچار مشکلات فراوانی می‌شوند. البته این موضوع را هم باید بدانید خوردن هر غذایی در وعده صبحانه درست نیست؛ زیرا همان قدری که خوردن صبحانه اهمیت دارد، نوع غذا و تغذیه‌ای که برای این وعده انتخاب می‌کنید نیز مهم است. پس تنها با خوردن یک غذای بی ارزش و پرکالری نمی‌توانید از آسیب‌های نخوردن صبحانه فرار کنید.

گاهی کودکان دبستانی در صبحگاه حالت تهوع و دل به هم خوردگی دارند که اکثرا یکی از عوامل این بی‌میلی به خوردن صبحانه، استرس است.

استرس مانعی برای خوردن صبحانه

بچه‌های کلاس اول برای رسیدن به‌موقع به مدرسه و سر کلاس هیجان و اضطراب بیشتری نسبت به سایر دوره‌ها دارند و همین اضطراب و تنش می‌تواند مانع از خوردن صبحانه شود.

خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که با رفتارهای خود به این اضطراب دامن نزند؛ گاهی پدرو مادرها برای رسیدن به محل کار خود عجله دارند و با شتاب کارهای خود را انجام می‌دهند و وعده صبحانه را در منزل میل نمی‌کنند، خود این موضوع موجب می‌شود که اضطراب در کودکان تشدید شود.

نداشتن وقت کافی برای خوردن صبحانه و پوشیدن لباس و دیر کردن سرویس مدرسه می‌تواند عامل تهوع صبحگاهی در دانش‌آموزان باشد.

کودکان را صبحانه نخورده راهی مدرسه نکنید

کودکان هرگز نباید صبحانه نخورده به مدرسه بروند و دراین‌بین سال اول مقطع دبستانی از اهمیت بیشتری نسبت به سایر دوره‌ها برخوردار است.

مطالعات زیادی نشان داده است که بچه‌هایی که صبحانه نمی‌خوردند، احتمال چاق شدنشان بیشتر از کودکانی است که صبحانه می‌خورند.

اگر چنانچه پدرو مادر بخواهند صبحانه را محدود به بیسکویت، شیرکاکائو و یا شیرهای طعم دار کنند، مطمئناً مقصود حاصل نمی‌شود.

بخش مهمی از عادات غذایی در سنین کودکی شکل می‌گیرد و تغذیه در دوره کودکی از اهمیت بالایی برخوردار است و تأثیر ویژه‌ای در سنین بالاتر دارد.

احتمال «فربه» ماندن کودکان چاق در بزرگسالی زیاد است

کودکان در سنین مدرسه شروع به وزن گیری می‌کنند و جنس بافتی که در این دوران ایجاد می‌شود بسیار مهم است.

اگر بیشترین بافتی که در بدن کودکان از هفت‌سالگی و اولین سال ورود به مدرسه تا دوران بلوغ ایجاد می‌شود، بافت چربی باشد، احتمال چاق شدن و چاق ماندن این کودکان در سنین بزرگ‌سالی بیشتر وجود دارد و در ادامه مشکلات و عوارض چاقی بیشتر گریبان گیر این کودکان خواهد بود.

عادات و ترکیب غذا، ذائقه کودکان را از همان سنین ابتدایی بعد از تولد شکل می‌دهد و در گام بعدی باید ماحصل این دو مورد در وزن گیری مطلوب کودک تأثیر داشته باشد.

مصرف میان وعده در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است

مصرف میان وعده در کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است، مصرف مواد غذایی مثل کیک یا بیسکویت به دلیل حجم کم و کالری بالا می‌تواند به ضرر کودکان تمام شود؛ چرا که در ترکیبات این مواد مقادیر زیادی از چربی و قند آزاد وجود دارد که می‌تواند به کودکان آسیب وارد کند. هرچند که در نگاه اول ممکن است این مهم یک‌راه حل سریع به نظر برسد ولی همیشه سریع‌ترین راه بهترین راه نیست.

فردی که به مواد غذایی ناسالم و روش‌های نادرست تغذیه‌ای عادت کرده، این عادات غذایی را تا بزرگ‌سالی با خود حمل می‌کند.

والدین برای فرزندان محصل خود میان وعده سالم تهیه کنند

اگر فاصله بین صبحانه تا نهار نیز زیاد است، نان و پنیر، نان و پنیر و گردو یا سبزی، لقمه‌هایی نظیر کوکو و کتلت‌ها، میوه‌ها، خشکبارها، مغزها مانند گردو، فندق و بادام، برگه‌های میوه، انواع شیر خالص در ردیف تغذیه‌های سالمی است که عموماً توسط والدین و بخصوص مادران می‌تواند در کیف مدرسه فرزندان محصل قرار گیرد.

استفاده بیش‌ازحد از مواد غذایی حتی در شرایطی که از غذای سالم استفاده می‌شود نکته مهمی است چراکه با غذای سالم هم می‌شود چاق شد، به عبارت ساده‌تر اگر اضافه دریافت کالری رخ دهد چاقی و اضافه‌وزن نیز ایجاد می‌شود. 

مسئله غذای سالم با تغذیه سالم متفاوت است، فرد می‌تواند غذای سالم مصرف کند ولی تغذیه سالمی نداشته باشد.

اگر کودکی وزن گیری سالمی ندارد و یا بافت چربی بیش‌ از حد در کودک ایجاد شد قبل از این‌که این موضوع تبدیل معضل شود باید پیگیری و بررسی شود.

پروتئین‌ها منابع غنی هستند که در یادگیری بهتر و افزایش تمرکز کودکان  نقش مؤثر دارند.