سید محسن زهرایی، درباره شیوع بیماری سرخک و آغاز واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در برخی استان‌های درگیر، اظهار کرد: بیماری سرخک یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی است که در کشور ما هم سابقه طولانی داشته و اولین دانشمندی که توانست بیماری سرخک را از سایر بیماری‌های بثوری افتراق دهد، محمدبن زکریای رازی بوده و این افتخار دانشمندان ایرانی است که چنین کشفیاتی در گذشته داشته‌اند.

وی افزود: بیماری سرخک مشکلات بسیاری را برای بیماران ایجاد می‌کند که برای پیشگیری از آن، تولید واکسن سرخک در کشور ما سالهاست که انجام می‌شود و با پوشش بالای واکسیناسیون، موفقیت بسیار چشمگیری در پیشگیری از ابتلای به این بیماری به دست آوردیم.

زهرایی بیان کرد: در سال 1398 جزو سه کشور اول در منطقه خاورمیانه بودیم که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را برای حذف بیماری سرخک در کشور دریافت کردیم و این از افتخارات نظام سلامت کشور است.

وی ادامه داد: دریافت گواهی حذف سرخک به این معنی نیست که این بیماری را دیگر نخواهیم داشت، هر زمانی که پوشش واکسیناسیون دچار آسیب شود، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد، علاوه براین باید دقت کنیم که بیماری در هر نقطه‌ای از دنیا باشد، به سایر نقاط دنیا نیز منتقل می شود، مخصوصا در مورد بیماری سرخک که سرایت پذیری زیادی دارد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تصریح کرد: هم در مرزهای شرقی و هم مرزهای غربی ایران، کشورهایی قرار دارند که شیوع سرخک به دلیل ضعف در برنامه واکسیناسیون‌شان، بسیار زیاد است و به‌تبع ترددهایی که به داخل کشورمان انجام می‌شود، طبیعتا بیماری به کشورمان وارد می‌شود. در سال 99 فقط سه مورد از بیماری سرخک در کشور داشتیم، اما در سال 1400، موارد بیماری افزایش پیدا کرد و از نیمه فروردین تا اوایل آبان ماه، نزدیک به 85 مورد بیماری سرخک در کشور تایید شد، عمده این موارد نیز در استان‌های جنوب شرقی کشور قرار داشتند لذا، برنامه‌ریزی شد که برنامه واکسیناسیون تکمیلی با واکسن MMR برای کودکان گروه سنی 9 ماهه تا 7 ساله در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، بخش هایی از استان کرمان و کل استان هرمزگان، انجام شود و در این راستا، حدود یک میلیون و 120 هزار کودک 9ماهه تا 7 سال تحت پوشش خواهند بود، این برنامه از دوم آبان ماه آغاز شده و پیش بینی می‌شود تا هفته آینده به پایان برسد.

زهرایی عنوان کرد: انتظاری که از مردم عزیز در مناطق درگیر بیماری داریم، این است که از فرصت استفاده کرده و چنانچه کودکی در این گروه سنی دارند، به مراکز و پایگاه‌های بهداشت مراجعه کرده و واکسن تکمیلی ام ام آر یا واکسن سرخک، سرخجه و اوریون را دریافت کنند. این واکسن، دُز تکمیلی است و امیدواریم با این اقدام جلوی انتقال بیشتر بیماری به کشورمان گرفته شود.

گفتنی است، بیماری سُرخَک نوعی عفونت سیستم تنفسی است که از طریق تنفس منتقل می ‌شود و به ‌شدت واگیردار است. علائم سرخک شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، و راش پوستی در نقاط مختلف بدن است.


جهت سفارش و تهیه محصولات متنوع ما اینجا کلیک نمایید